Ribiška geografija

Za ribiče je pomembno poznati nekaj osnovnih podatkov iz narave, da ve, kakšne ribe lahko kje pričakuje.

Pri takšen izraz je POVODJE.

Povódje je celotna površina, s katere se reke stekajo v isto morje. Sestavljeno je iz več porečij, imenuje pa se po morju, v katero se reke izlivajo. V Sloveniji imamo veliko porečij, a le dve povodji (jadransko in črnomorsko). Manjše, jadransko povodje obsega porečja Soče in drugih primorskih rek, večje, donavsko (črnomorsko), pa porečja preostalih rek (Save, Drave, Mure, Kolpe idr.)  (povzeto po wikipediji).

Za povodje bi lahko rekli, da je to površina, ki je vsota vseh porečij nekega morja.


Drugi pomebnejši pojem je POREČJE

Poréčje, tudi hidrográfski bazén, je geografsko območje, ki zavzema celotni tok reke in vseh njenih pritokov. Tako se vsa voda iz porečja steka v isto reko.

Porečja so med seboj ločena z razvodji. Reke se sicer lahko napajajo z vodami iz izvirov, ki se lahko spet deloma napajajo iz podzemnih voda z drugih področij, vendar so porečja načeloma zaključene površinske enote zbiranja in odtekanja vode.

Na območjih, ki so zgrajena iz slabo prepustnih kamnin, prekritih le s tanko prevleko tal iz vegetacije in strmimi pobočji, se zaradi pronicanja in izhlapevanja izgubi le malo vode. Na teh površinah so porečja majhna. Obširna porečja pa se pojavljajo v pokrajinah, kjer so kamnine prepustne in jih prekriva debela talna prevleka z bujno vegetacijo.

Porečje


 

(Skupno 92 obiskov, današnjih obiskov 1)